Podporte nás! P-MAT - organizátor
Organizátor PIKOMATu a PIKOFYZu
vpsFree.cz
Internetové pripojenie a server pre tieto web stránky zabezpečuje občianske združenie vpsFree.cz
československý časopis pro fyziku

Od našich riešiteľov

Lulu: "Na Pikomate je skvelé to, že sa vždy máte na čo tešiť."

Zadania Pikomatu nám doniesla učiteľka matematiky a prvú sériu sme riešili skoro celá trieda. Umiestnila som sa dostatočne dobre na to, aby som mohla ísť na sústredko. Najprv som mala zmiešané pocity, tie ale rýchlo opadli, keď som sa spoznala s tými úžasnými ľuďmi a zažila skvelý a nezabudnuteľný program a hry. Na presné opísanie toho sústredenia ani neexistujú superlatíva. Bolo mi ľúto, keď som na nasledujúce dve sústredenia nemohla ísť, no o to viac som sa tešila na tie ďalšie. Na Pikomate je skvelé to, že sa vždy máte na čo tešiť: Najprv na výsledky a pozvánku na sústredenie, potom na samotné sústredenie a nakoniec fotky po sústredku a Kockatý víkend, ktorý býva medzi zimným a letným sústredkom, takže trochu kráti čas, cez ktorý sa nevidíte s kamošmi. V Pikomate je hromada skvelých ľudí, ktorí sú pre mňa ako druhá rodina a veľmi mi chýbajú, keď práve nie som s nimi. Je smutné, že som v poslednom ročníku riešenia Pikomatu, no chcela by som sa mu venovať aj ďalej ako organizátorka. Takže všetkým, čo Pikomat neriešia alebo váhajú, či ho riešiť, odkazujem, že sa oplatí trocha si potrápiť mozgové závity a poslať pár úloh. Sústredenia vám túto námahu mnohonásobne oplatia.

 

Moško: "Sústredenie Pikomatu je ako Slnko."

Pol roka riešim tri série úloh. Vážne sa dosť narobím, kým to všetko vypočítam a spíšem. A prečo to robím? Prečo sa namáham, keď si môžem pohodlne čítať knihu alebo sa hrať na počítači? Robím to kvôli sústredeniu. Kvôli týždňovému pobytu v prírode. Kvôli týždňu, ktorý mi ukáže pravé radosti života, kvôli týždňu, kedy stretnem ľudí z celého Slovenska s podobnými záujmami.

Na sústredení pochopíte, aký význam má fyzická zdatnosť, aký význam majú znalosti z matiky a fyziky – uvidíte, ako sa dajú tieto dva „protiklady“ dokonale skombinovať a vytvoriť hry, ktoré vás mnohému naučia. Stretnete kolektív, v ktorom nevládne ego ani zosmiešňovanie ostatných, ale vládne tu uznanie pre tých, ktorí sa správne zachovajú. Stretnete ľudí s pevným charakterom a zistíte, ako je vzácne a dôležité byť čestný. Získate krásne spomienky a priateľov na celú mladosť a možno i celý život. Je ťažké opísať sústredenie. Ale môžem ho k niečomu prirovnať. Je ako Slnko. Celý život chodíme pod Slnkom, ale nikdy sa nepozrieme priamo doň. Veď to sa ani nedá. Ale vidíme jeho odraz. Vidíme odraz Slnka vo vode a odraz sústredka na našom správaní a zmýšľaní. Vidíme presvitajúce lúče cez konáre a presvitajúce spomienky na sústredenie počas všedného roka. Jednoducho, ak chcete okúsiť a zažiť niečo iné ako školu v prírode alebo hocijaký iný tábor, tak jeden polrok riešte Pikomat a zistíte, že sa riešiť oplatí. Na chvíle strávené v tom týždni nikdy nezabudnete.

 

Miška: "Neľutujem ani chvíľku strávenú riešením Pikomatu a Pikofyzu."

K zadaniam Pikomatu som sa dostala náhodou na Noci Výskumníkov a keďže ma úlohy zaujali, začala som riešiť. Keď som prvýkrát dostala pozvánku na sústredenie, naozaj som nevedela, čo očakávať. Týždeň sedenia v lavici a počítania nudných príkladov? No hneď, ako som spoznala všetkých tých skvelých ľudí s rovnakými záujmami, som zmenila názor. Bol to týždeň plný úžasných hier, zaujímavých prednášok a fascinujúcich experimentov, o ktorých sa mi predtým ani nesnívalo. Veľmi ťažko sa mi odchádzalo domov a aj teraz, po mnohých výborných akciách, sa pri lúčení vyroní nejedna slzička. P-mat mi dal naozaj veľa, či už skvelých zážitkov, vedomostí, vtipných príhod, najlepších kamarátov z celého Slovenska... Naozaj neľutujem ani chvíľku strávenú riešením Pikomatu a Pikofyzu.

 

Matej: "Pikomat sa stal mojím najobľúbenejším obdobím."

Keď som prvýkrát dostal do rúk zadania úloh, povedal som si: Ach, to bude len nejaká hlúposť. Dnes už viem akú hlúposť som urobil a keby som to bol býval vedel aj vtedy, okamžite by som sa zažral do príkladov a riešil. Tak prešiel rok a mne sa opäť dostali do rúk zadania. Tentokrát som sa už lepšie prizrel a teraz viem, že som urobil dobre. Riešil som, až som konečne držal v rukách pozvánku na sústredenie. No z nešťastných dôvodov som sa ho nemohol zúčastniť.

Odvtedy riešim každý rok a oplatí sa to: na sústredeniach som získal hromady vedomostí a kopy nových priateľov, zažil nespočetne veľa zábavy a pekných zážitkov. Sústredenia nie sú len o matematike, ako by si možno mnohí mysleli. Hráme aj veľa športov a hier. Pikomat sa stal mojím najobľúbenejším obdobím a želal by som si, aby som sa mohol vrátiť v čase a zopakovať si to celé ešte raz.

 

Jerry: "Zamilovala som si to tam."

Bola som len šiestačka, keď mi mamka doniesla zadania Pikomatu. Vraj nech skúsim. Tak som rátala. Kto by si chcel predsa mamku pohnevať? Po roku riešenia som sa dostala na sústredenie. Úprimne, nechcela som ísť. Bála som sa, že tam budú samé kocky a ja nebudem mať kamarátov. Išla som s tým, že sa aspoň ulejem zo školy. Teraz to už je dva a pol roka od môjho prvého sústredenia a ja viem, ako to na sústredku funguje. Zamilovala som si to tam. Je hlúposť myslieť si, že sme úplné kocky. Našla som si tam úžasných kamarátov možno aj na celý život, zažila veľa dobrodružstiev a naučila sa spolupracovať a tolerovať ľudí, ktorých možno moc nemusím. Zažila som veľa večerov strávených pri hraní na gitare, veľa poobedí hraním futbalu alebo iných hier a plno rán, kedy sa nikomu nechcelo vstávať. Aj keď som už deviatačka a bohužiaľ už tento rok končím, stále prežívam rovnaký pocit, keď sa teším na nové zadania, koľko dostanem bodov, či sa dostanem na sústredenie, akou témou nás vedúci prekvapia, s kým budem v družinke a rovnako sa teším na fotky, pri ktorých budem spomínať na tie pekné chvíle. Na sústredení je vážne pestrý program a to aj cez voľno. Nikto sa tam nenudí. Myslím, že je zbytočné všetko vysvetľovať, pretože to všetko pochopíš, len ak prídeš.

 

Miška: "Bolo to to najlepšie sústredko, aké som kedy zažila."

Zadania Pikomatu mi dala učiteľka matematiky. Vravela som si, že aj keď z toho nič nebude, aspoň dostanem body v škole. No keď som začala riešiť, zistila som, že sú tam zaujímavé a nezvyčajné úlohy. A potom mi prišla pozvánka na sústredenie. Mám ísť? Nemám ísť? Čo ak to bude zväčša len o počítaní? Nakoniec som si povedala, že to skúsim.

Teraz viem, že neísť by bola bývala veľká chyba! Bolo to to najlepšie sústredko / tábor, aké som kedy zažila. P-mat mi dal naozaj veľa. Spoznala som úžasných nových ľudí, ktorí sú mi doteraz dobrými kamarátmi, a ešte lepších vedúcich, ktorí sú schopní všetkého. Mali pripravené zaujímavé prednášky, no o to viac sme hrali najrôznejšie zábavné hry a športy. Atmosféra, ktorá tam vládla od začiatku až do konca, sa ani nedá opísať slovami. Jedinou chybou sústredka bolo, že trvalo iba týždeň. Odniesla som si odtiaľ kopu zážitkov, na ktoré budem ešte dlho spomínať. Keď som prišla domov, rozhodla som sa riešiť aj Pikofyz, aby som mohla byť na ďalšom sústredku.

S Pikomatom je to tak trochu ako s orieškom, najprv musíš puknúť tvrdú škrupinu, ale potom ťa vnútri čaká naozaj veľká odmena. Ak máš ešte stále obavy, tak neváhaj a začni riešiť. Naozaj to stojí za to!

 

Ľudka: " 'Máš to super' mi vyčarilo úsmev na tvári."

Keď predo mňa a spolužiaka naša matikárka položila poslednú sériu PIKOMATu, som ani v najmenšom netušila, čo ma čaká. Najskôr som to začala rátať kvôli nej a možno aj z dlhej chvíle, ale netrvalo dlho, kým sa mi príklady zapáčili. Ani som sa nenazdala a rátala som kvôli sebe. Kvôli tomu príjemnému pocitu, keď prijdeš na pekné myšlienky. Ešte krajšie, keď ťa dovedú až k správnemu riešeniu. A nakoniec stačili len tri slová od vedúceho: "Máš to super" spolu so smajlíkom, ktoré mi vyčarili úsmev na tvári.

O rok a pol som sa ocitla na mojom prvom sústredku. Okolo samí cudzí ľudia, kto by povedal, že budú mojimi najlepšími priateľmi? Teraz, už niekoľkými sústredeniami oplieskaná, sa zabávam na rovnako prekvapených spolužiakoch, ako som kedysi možno bola ja. Ten týždeň totiž nie je len o počítaní a učení matiky, ako si myslia. Hrala som na nich nespočetné množstvo hier, niekedy až toľko, že posledný deň som si nepamätala tie na začiatku. Pri tvorení a hraní divadielka sa zaiste zasmeješ aj ty, keď raz zavítaš medzi nás. Nebudeš sa cítiť ako v škole. Na prednáškach sa rozpráva o naozaj zaujímavých témach. Častokrát ani nevieš, že za niečím každodenným sa skrýva čosi pekné. A čo je to pekné? Príď sa medzi nás pozrieť. Rýchlo sa dozvieš odpoveď.

 

Samo: "Keby sa dalo vrátiť čas, riešil by som PIKOMAT a PIKOFYZ skôr."

Jedného pekného októbrového dňa, bol som siedmak a mali sme v ten deň fyziku, prišla fyzikárka do triedy s kôpkou papierov. Pýtala sa, kto by chcel riešiť korenšpondenčné semináre. Najprv som sa ju snažil ignorovať, no keď povedala, že ak budeme úspešní riešitelia, dostaneme za riešnie jednotku, spozornel som. Známky z fyziky mi ten polrok žiacku knižku príliš nezkrášľovali, tak som si povedal, že to skúsim. Vyriešené som to mal asi za hodinku a pol. Príklady naozaj neboli ťažké a keď som dostal domov pozvánku na sústredenie najúspešnejších riešiteľov PIKOFYZ-u, bol som nadšený.

Boli tam samí super ľudia. Program bol skvelý. Skvele som sa zabavil. Bolo mi veľmi smutno, keď sústredenie končilo. Neviem či naschvál, či náhodou sa mi dostali domov s ďalšími zadaniami PIKOFYZ-u aj zadania PIKOMAT-u. Tak som si povedal, že ich vyriešim. Ich riešenie pre mňa už také rýchle a ľahké nebolo, naozaj som strávil mnoho hodín sedením nad príkladmi a ich počítaním. Ale určite to stálo za to a keby sa dalo vrátiť čas (čo snáď raz pôjde :P), tak by som sa vrátil do 5. ročníka riešil by som PIKOMAT a PIKOFYZ skôr. Poviem Vám, každá sekunda strávená trápením sa nad zadaniami stála za to. Takže Vám dobre radím, riešte všetky korenšpondenčné semináre (hlavne tie od p-matu :), nech sa vidíme na ďalšom sústredku.

 

Roman: "Ľutovať môže len ten, kto ho nerieši."

 

 

 

Keď nám v triede povedal náš učiteľ o PIKOMAT-e, nebol som si istý, či ho mám počítať. Nakoniec som sa rozhodol, že to skúsim a neľutujem to. Čim ďalej, tým viac som sa začal venovať príkladom a potom prišlo moje prvé sústredko. Nevedel som, čo od neho mám čakať. Obával som sa, že to bude týždeň plný počítania príkladov sediac v lavici. Ale úplne som sa mýlil. Zažil som úplne perfektný týždeň plný rôznych hier, či už matematických, fyzikálnych, pohybových alebo iných. Spoznal som tam množstvo nových kamarátov, s ktorými som v kontakte doteraz. Keď sa sústredko skončilo, len s ťažkým srdcom som odchádzal domov.

Po letnej sérii som sa už plný očakávaní chystal na sústredko. A vedúci nesklamali. Mali opäť prichystaný dokonalý program, príbeh sústredka a hry. Bolo príjemné znovu vidieť svojich kamarátov z celého Slovenska. Takisto prebehli aj ďalšie dve sústredká. Keby mám ešte možnosť, rád by som sa tam vrátil, znovu bojovať za svoju družinku, zabávať sa s kamarátmi a vedúcimi, jednoducho zažiť dokonalý týždeň. Teraz si už ani neviem predstaviť, že by som PIKOMAT neriešil. Nepoznal by som skvelých ľudí, nemal by som mnoho zážitkov a spomienok. Ak váhaš, či máš Pikomat riešiť, tak určite neoľutuješ, že si ho začal riešiť. Ľutovať môže len ten, kto ho nerieši :)

 

Paťo: "Presvedčte sa radšej sami!"

Uff, to už bolo dávno, keď som ako malý chlapec zo sekundy začal riešiť PIKOFYZ. Vtedy som o fyzike iba tak tušil, ale časom, ako som riešil seminár a poctivo sa zúčastňoval sústrediek (myslím, že tak 5 úplne skvelých sústrediek som absolvoval určite), som prišiel na to, aká je fyzika úžasná. Lebo v PIKOFYZe nájdete fyziku, ktorá je úplne iná ako v škole. Pre mňa rozhodne najnetradičnejšie a najviac super boli experimenty, ktoré milujem aj v tomto mojom pokročilom veku ( :D ).

Fyzike sa venujem aj teraz a stále si myslím, že je to super vec. Tak, riešte PIKOFYZ, chodievajte na sústredká, nájdete si tam kopec skvelých kamarátov ako ja a zažijete niečo, čo nikde inde nezažijete (ale o tom sa presvedčte radšej sami :)).

SIAESFZaSI